Xbox-i kohandatav juhtseade

Hoiatus:  järgnev postitus võib sarnaneda sisuturundusele. Aga see ei ole. Oleksin hea meelega eemaldanud konkreetsed viited ettevõtte toodangule kuid siis muutuks kogu jutt liiga abstraktseks.

 

Xbox, Microsofti mängu konsool, on mängu rõõmu pakkunud tervetele kahekäelistele ligi paarkümmend aastat. Ligi 10 aastat tagasi lisandus küll liikumisandur, Kinect, kuid see oli pigem lisa juhtseade. Ainult Kinectiga Xboxiga mängimine oli väga piiratud. Lisaks 4 põlvkond kaotas ka Kinecti toe. 2018 aastal aga andis Microsoft välja Xboxi kohandatav juhtseadme [1]. Nimi võib natuke eksitav olla. Seadet ennast väga kohandada ei saa. Õigupoolest sellel polegi palju mida kohandada. 2 suurt nuppu, noole klahvid, menüü nupp ja toitelüliti. Seda on oluliselt vähem kui tavalisel Xboxi juhtseadmel. Kuid see puudus on tegelikult voorus. Kui tavaline pult on ehitatud tavalise inimese kahe käe järgi siis kohandatav juhtseadme saab ehitada täpselt sellise inimese järgi, kes mängida soovib. Nupud on küll puudu kuid selle asemel on väga laialt levinud 3,5 mm pistiku pesad. Sellised pistikud-pesad on üle 100 aasta vanad vahendid erinevate seadmete omavahel ühendamiseks [2]. See tähendab aga seda, et Xboxiga mängimiseks saab ksautada just seda tüüpi nuppe (sensoreid/andureid), mis konkreetsele kasutajale sobivad. Ei ole see kord mõeldud välja keerulist ühendamise süsteemi, mis nõuaks ainult ühe kindla tootja seadedi. Valik sobivate pedaalide, lülitite, triggerite, lähedusandurite jne leidmiseks on väga lai. Lisaks sobivate lülitite lisamisele on võimalik Xboxi kohandatavat juhtseaded kasutada koos tavalise juhtseadmega kahekesi koos mängimiseks. Näiteks üks keerab rooli ja teine lisab gaasi ja pidurdab. Või vastupidi, kuidas iganes lõbusam on.

Ma olin väga üllatunud kui avastasin, et Microsoft on tootnud sellise seadme. On Microsoft olnud ju aasta kümneid kasuahne suurkorporatsiooni etaloniks. Kuid Xboxi kohandatav juhtseade tundub olema toode, mille eesmärgiks on pakkuda meelelahutust kõigile, keha iseärasustest hoolimata.

 

  1. https://www.xbox.com/en-US/accessories/controllers/xbox-adaptive-controller vaadatud 28. aprillil 2021
  2. https://patents.google.com/patent/US584417 vaadatud 29. aprillil 2021