Pooljuhid? Juhid! IT-s on mõlemaid.

IT mailmas on juhtidel tüüpiliselt kuus rolli: liider, suhtleja, juhendaja (EKI lubab kasutada kolesõna koots), õpetaja, arengumootor ja ülemus. Tihti kipuvad inimesed valima vastavalt oma iskususele sobivaima rolli ja selles peamiselt ettevõtet juhtima. Kuid nagu elus ikka, miski ei ole täielik ehk siis  vahel kipub ka liider õpetama. Järgnevalt kirjeldan läbi kahe inimese paari rolli.

Steve Ballmer. Microsofti pikaajaline juht, ei ole vist kellelegi tundmatu nimi. Vabavara kasutajatele mõjub see nimi küll enamasti punase rätikuna kuid kui vaadata kuidas ta inimesi motiveeris ja tööle utsitas siis on temalt vist kõigil õppida. Steve Ballmer on kogu elu olnud suur spordi sõber. Ülikoolis õppides manageeris ta Harvard Crimson jalgpalli meeskonda [1]. Peale Microsoftist lahkumist soetas Los Angeles Clippers korvpalli meeskonna ja asus seda juhtima. Sporditreenerlikkus kumab ka läbi Steve Ballmeri esinemisete. Energilised hüpped laval, kaasaplaksutav rahvas saalis: “Developers, developers, developers!” Endalgi tekib tunne, et viskaks palli korvi ja kirjutaks selle Windowsi lõpuks bugidest vabaks. Üks näitlikustav shõu võiks see olla: https://youtu.be/Y89wBYVHkY4 Ballmer oma IT ettevõtte karjääri lõpu poole pisut rahunes ja esinemised nii emotsionaalsed ei olnud kuid siiski võib Stevet vaadata kui suurepärast liidrit, kes motiveeris meeskondi ja teadis kuidas skoori pidevalt suurendada.
Tunnen, et pean siiski ära mainima, et ma ei ole Ballmeri suur fänn ja kasutan igapäevaselt linuxit.

Marko Sverdlik. Eesti keskmise suurusega tarkvaratootmise ettevõtte, Proekspert, juht. Marko Sverdliku juhtimise all on muudetud Proeksperdi töökultuuri põhjalikult [2]. Ettevõttes võeti kasutusele lame juhtimisstiil. See tähendab, et madala ja keskastme juhtide tiitlid kaotati ja igast töötaja pidi hakkama end juhtima. Selline juhtimisstiil sobib ainult kõrge enesedistsipliiniga töötajate seas ja motiveerivas töökeskkonnas. Seega saab Marko Sverdlikut vaadata kui arengumoori rolli kasutavat juhti.

  1. https://financialslot.com/steve-ballmer-net-worth/ vaadatud 31. märts 2021
  2. https://www.aripaev.ee/uudised/2016/04/11/proekspert-targad-masinad-votavad-maailma-ule vaadatud 1. aprill 2021