Netikett

Netikett kui interneti etikett on küberavarustes käitumise head tavad. Virginia Shea on kirjutanud aastaid tagasi raamatu netiketist. Selles raamatus annab autor piibelikult väljendudes 10 käsku. Ja nii nagu Piiblis on ka elus nii, et 10 käsku on kuid keegi peale iseenese südametunnistuse nende järgimist ei kontrolli. Käesolevas postituses vaatan endasse ja püüan selgusele jõuda, kas ma olen ikka tubli netiketlane.

Shea on 3 reegli koondanud pealkirja ‘Tea kus sa oled’ alla. Tea kus sa oled ehk ära hoiusta oma paroole blogipostituses või koera omanike foorumis pole mõtet kiita kasside iseseisvust. Omi paroole ma eriti ajaveebi ei riputa. Kennel liidule ei käi ka rääkimas kui tüütud need koerad ikka on. Kuid vahel leian ennast kohtadest kus kipuvad kogunema inimesed, kes ei ole just minu sõpruskond. Praegune pandeemia on loonud mulle mitmeid suurepäraseid vaatlusposte. Enamasti jään ammuli sui lugema, kuidas suudavad inimesed elementaarseid teadmisi väga valesti tõlgendada. Lausvalest rääkimata. Kus viga näed laita seal tule ja aita on kõnekäänd, mis ei tohiks kellelegi tundmatu olla. Seega peaks furoori tekitavatele inimestele selgitama Maa sfäärilisust või alternatiivmeditsiini mitte kuulumist meditsiini hulka. Kuid teades kus ma olen tean, et kui annan kiusatusele järele ja ütleks sõna sekka, adun, et ma ei saa seda teha nii nagu ma sõprade seas teeks. Kui sõbrale võiksin julgelt öelda, et ta on eksinud ja esitada omad argumendid siis üksteist üles kütnud kambas ajaks see leeke suuremaks. Olen täheldanud, et kui veale juhtimise asemel esitada küsimusi, mis panevad natukene kahtlema väljakäidud teooria õigsuses on nii mõnegi vandenõu teooria põhjenduskadunud. Näiteks mõned nädalad tagasi esitas üks maski vastane graafiku nakatumisnäitajate kohta pandeemia algusest. Ta oli seal rõhutanud esimese laine lõppemist ja teise algamist sõnadega, et näete maskideta hakkas haigus taanduma ja maskidega lisanduma. Kui küsisin, et kas on ikka õiged andmed sest kui võrrelda võrreldavaid suurusi ehk siis lainete alguse kasvu kiirust siis teine laine algas aeglasemalt. Justkui see graafik näitaks maskide mõju haiguse levikule. Mõra faktide alternatiivi vuntamenti sai tehtud.

Kui nüüd järele mõelda oma tegude üle siis tundub, et näiteks toodud valesti tehtud järelduse ümberlükkamine on kooskõlas ka käsuga 7 (“Aita piirata sõimu sõdu”) ja käsuga 6 (“Jaga oma teadmisi”).  Seega jääb üle tõdeda, et Virginia Shea koostatud Netikett on üksteisega haakuv nõuannete kogum, mis aitab küberrägastikes orienteeruda ja hoida maailma kaosest.