Kuidas saada häkkeriks.

Igavikuline küsimus, kuidas saada häkkeriks on tõenäoliselt painanud siinse ajaveebi lugejaid pikalt. Kuid ka see kord ei saa siit vastust. Käesolevas postituses annan enda isikliku arvamuse Eric Steven Raymond kirjatükile Kuidas saada häkkeriks[1] (How To Become A Hacker).

Teos algab kohe alguses klassikaliselt, ehk, et defineeritakse ära kes on häkker. Pean autoriga nõustuma ja kurva näoga vaatama pealt kuidas muumaailm väärkasutab häkkeri nime iga kräkkeri ja sossepa kohta. Kahjuks või õnneks on iga kasutatav keel pidevas muutumises. Näiteks ka eesti keeles kasutati omalajal sõna hapu hapude asjade puhul. Viimastel aastatel on hakanud aga levima hapusai. Sai see magusam leib on järsku muutunud hapuks. Loodan, et asi tegelikult nii hapu ei ole ja häkkeritel ja kräkkeritel on vahe sees.

Üldiselt aga antakse kirjateoses ladus ülevaade kuidas üks enesest lugupidav isik peaks kübermaailmas üleval pidama. Võibolla ma väljendan nüüd liialt lihtsakoeliselt kui kui tõden, et häkker on keegi kelle poole peaks kõik püüdlema, kes soovivad infotehnoloogilistes valdkondades natukenegi süvitsi minna. Soovitaks seda teost igasse õppeasutusse kohustuslikuks kirjanduseks. Ka üldharidus koolidesse, selleks, et ontlikke maailmaparandajaid areneks rohkem juurde ja kõikide eluolu läheks paremaks. Ka arvutitega mitte sinapeal olevatel inimestel.

  1. https://www.kakupesa.net/hacker/ vaadatud 8. aprillil 2021