Eesti infoühiskonna arengukava 2020

Ligi 10 aastat tagasi (2012-2013) kirjutati Majandus- ja kommunikatsiooni ministeeriumi poolt arenguva aastaks 2020. Kuna on saanud möödanikuks kava siht aasta siis on vast passlik  heita pilk uuesti peale ja vaadata, mis õnnestus suurepäraselt. Samuti mis jäi kiratesema.

Visiooni punktis Kõrgem tootlikkus arvati, et Eestisse tullakse uudseid IKT-lahendusi tegema ja katsetama kogu maailmast. Veebruari keskel teatas Eesti Pank, et 2020 aasta detsembri jooksevkonto puudujääk suurenes Volkswageni tarkvara arenduse Eestisse toomise tõttu [1]. Kuigi Volkswagen on ühest riigist ja see ei ole just kogu maailm siis mõju kogu Eesti majandusele on märkimisväärne. Kuid kui otsida Eestist väljapoolt alguse saanud IT ettevõtteid, kes on siia kolinud, siis leiab lisaks Volkswagenile veel. Näiteks Microsoft tuli juba aastate eest Eestisse ja on siin end kinnitanud [2]. Seega vähemalt kaks kontineti on kaetud, võib tõdeda küll, et Eestisse tullakse nii nagu visoon ettenägi.

Visiooni punktis Kõrgem tööhõive loodeti, et IKT sektoris töötab vähemalt 50 000 spetsialisti. E-Eesti veebis it sektorit tutvustavas sektsioonis tuuakse välja, et 5,9% tööjõust töötab ITK sektoris [3]. Kui võtta statistika ameti andmed tööhõive kohta siis 652 700 töötajast 5,9% on 38509,3 ITK sektoris. Tundub, et nii hästi ei ole siiski läinud kui loodeti. Pisut üle poole loodetud töötajatest on leitud. Tuleb nüüd vaid oodata kui Ida-Viru kaevurid vahetaks kirkad klaviatuuride vastu välja ja asuks lisaks CO2 emissioonidele vähendama ka tööjõu puudust.

Kokkuvõttes võib tõdeda, et kogu visoon ei ole valesse suunda rajatud. Kõike ei ole suudetud realiseerida kuid eks unistada tulebki suuermalt.

  1. https://www.eestipank.ee/press/valisinvesteering-autotoostuse-tarkvaraarendusse-suurendas-detsembris-arvutiteenuste-importi-ja-15022021, vaadatud 26. veebruaril 2021
  2. https://arileht.delfi.ee/artikkel/92496355/microsofti-eesti-uksuse-juht-siinse-uhkuse-vaiksest-haabumisest-prioriteet-on-liikunud-skype-ilt-teamsile-kuid-kasutame-seal-ka-skype-ist-parit-lahendusi vaadatud 26. veebruaril 2021
  3. https://e-estonia.com/it-sector/ vaadatud 26. veebruaril 2021